Bo to jest zespół, a nie grupa ludzi

Opublikuj

Autor: Anna Mikulska, 2015-01-30 03:58:19

Umiejętność pracy w zespole to jedno z najczęściej pojawiających się wymagań dla nowoczesnego menedżera. Każdy kij ma jednak dwa końce – praca zespołowa to nie tylko posiadana przez sprzedawcę w biznesie DS/MLM umiejętność, ale także wynik zdolności zarządczej lidera.

źródło: Flick.comźródło: Flick.com

Nawet jeżeli nasza firma czy struktura MLM składa się z samych „najlepszych” fachowców i specjalistów, to bez odpowiedniej strategii zarządzania zespołem, może ona stracić bardzo wiele zasobów – czasowych i finansowych. Dlaczego? Brak organizacji pracy zespołowej łączy się z wieloma negatywnymi skutkami: zły podział niektórych obowiązków spowalnia wykonanie procesu i nie wykorzystuje wszystkich umiejętności współpracowników. Jeżeli nasza struktura składa się z grupy niewspółpracujących indywidualistów, łatwo o brak odpowiedniej atmosfery i motywacji do dbania o wspólne dobro firmy.

Zespół to proces

– Dobrze zbudowany zespół to efekt wielomiesięcznej pracy wszystkich jego członków z liderem na czele. Praca ta musi być poparta odpowiednią wiedzą lidera, inaczej może być mało skuteczna. Musimy bowiem wiedzieć, że tworzenie zespołu nie jest jednorazową czynnością, ale wieloetapowym procesem. To twór, który ulega ciągłym zmianom. Zespół ma radzić sobie z powierzonymi mu zadaniami. Dodatkowo, sam składa się z grupy ludzi, którzy zmieniają się i mogą mieć różny (pozytywny lub negatywny) wpływ na działania całości. W związku z tym zarządzanie zespołem to swoiste zarządzanie psychiką grupy ludzi – mówi psychoterapeutka Renata Borysiak z Prywatnego Centrum Psychologiczno-Terapeutycznego „Tęcza”.

Dojrzały i zgrany zespół powinien być wewnętrznym celem wszystkich firm. Co prawda, kwestia ta jest najważniejsza dla branży kreatywnej, ale również korporacji, małych przedsiębiorstw i instytucji państwowych. – W rzeczywistości, każdy rodzaj firmy potrzebuje umiejętności porozumiewania, komunikacji i współpracy. Tym bardziej biznes marketingu sieciowego. Każda z tych umiejętności jest absolutną podstawą dla pracy zespołowej. Dlatego, nawet jeżeli firma składa się z szefa, księgowego, magazynierów, informatyka i struktur sprzedażowych, to mimo tak wyraźnego podziału obowiązków, ciągle pozostaje nam praca nad motywacją i komunikacją między tymi wszystkimi osobami – radzi Renata Borysiak.

Wiem co robię, bo praca = prowizja

Każdy dojrzały zespół charakteryzują pewne cechy i umiejętności. Organizacja pracy i podział obowiązków to absolutna podstawa efektywności. Podział ten musi być związany z umiejętnościami współpracowników, adekwatnym do ich ilości wynagrodzeniem i ogólnie panującą w firmie zgodą oraz akceptacją takiego rozdziału pracy. – To bardzo proste. Ludzie muszą wiedzieć, jaka jest ich rola w firmie i muszą czuć, że jest ona odpowiednia. To oddala poczucie niezadowolenia i zagubienia, które znacznie wpływają na efektywność hanclowca a co za tym idzie na zarabiane przez niego pieniądze i satysfakcję. Adekwatne co do wykonywanej pracy zarobki są głównym motywatorem – tłumaczy Renata Borysiak.

Podział obowiązków wiąże się również z umiejętnym wykorzystaniem cech indywidualnych każdego menedżera. – Jeżeli chcemy, aby praca zespołu była jak najbardziej efektywna, to musimy odpowiednio rozdzielać obowiązki. Przyjęcie strategii, w której każdy członek zespołu będzie zajmował się tym samym i wieloma rzeczami naraz, może być bardzo zgubne. Każdy człowiek jest bowiem indywidualnością posiadającą różne cechy i umiejętności. Jeżeli więc istnieje możliwość podziału pracy, to warto z niej skorzystać. Osoba pewna w swoim fachu i wiedzy przynosi najlepsze efekty jakościowe i wykonuje swoje obowiązki w najkrótszym czasiewyjaśnia specjalistka.

Rozmowa i wsparcie

Kolejnym aspektem cechującym dojrzały zespół jest płynny i szybki przepływ informacji: zarówno między firmą network marketing i współpracownikami, jak i samymi strukturami. Zdolność słuchania siebie nawzajem pozwala na szybkie rozwiązywanie problemów i zapobieganie powstawaniu nowych.

Oprócz odpowiedniej komunikacji liczy się również wzajemne wsparcie społeczno-emocjonalne. –Praca to „miejsce”, w którym spędzamy znaczną część swojego zawodowego życia. Wykształcone w niej więzi i atmosfera mają więc ogromny wpływ na naszą kondycję psychofizyczną. W związku z tym, dobrze zgrany zespół opiera się nie tylko na umiejętnościach, ale i wzajemnym wsparciu. Każdy człowiek boryka się z różnymi życiowymi trudnościami, na różnych gruntach… Niestety, duże problemy w życiu osobistym mogą wpłynąć na jakość wykonywanej przez nas pracy. Jeżeli jednak, w określonym trudnym momencie życia dana osoba może liczyć na pomoc współpracowników (chwilowe odciążenie z jej obowiązków, poradę, pomoc polegającą na dobrym słowie i wyrozumiałości), to taki menedżer będzie… wdzięczny a sukces obopólny. Jego wdzięczność objawia się w lojalności wobec firmy i współpracowników oraz chęci zaangażowanego uczestnictwa w dalszym życiu zawodowymtłumaczy psychoterapeutka.

Droga oraz atmosfera kawiarni i więzienia

Wspólne i jasno określone cele są kolejnym motywatorem dla zespołu. Jeżeli współpracownik identyfikuje się z promowanymi przez firmę wartościami, normami, celami, to praca zgodna z własnym sumieniem jest o wiele łatwiejsza. Jasne określenie celów klaruje również wizję przyszłości firmy, a ta: w bezpośredni sposób wiąże się z przyszłością współpracownika. Jeżeli nie wiemy do czego dąży lub co właściwie reprezentuje dane przedsiębiorstwo MLM to nie możemy podjąć planów długoterminowych.

Podobnie ma się sprawa z panującą w biurze firmy atmosferą, która powinna osiągnąć wyważone połączenie obowiązku i przyjemności. Pracownicy powinni czuć się swobodnie i bezpiecznie, ponieważ taki nastrój sprzyja twórczej współpracy. Przy możliwości swobodnej wymiany myśli i poglądów należy pamiętać jednak o biznesowym charakterze współpracy. Nastrój w pracy nie powinien wpływać na jej jakość, ani przez nadmierne rozluźnienie, ani przez zbyt formalną i napiętą aurę.

Choć wymienienie najważniejszych cech dojrzałego i dobrze zgranego zespołu wydaje się być proste, należy pamiętać, że do osiągnięcia takiego efektu dąży się miesiącami lub latami. – Wszystko zależy od wiedzy i zdolności lidera grupy, który jako pierwszy musi odpowiadać za jej wewnętrzne ukształtowanie. Nawet w chwili osiągnięcia odpowiedniego poziomu jakości i rodzaju współpracy, lider zawsze musi pozostać czujny. Problemy i napięcia rodzą się nawet w najbardziej zgranych drużynachdodaje Renata Borysiak.

Wchodzący do Polski nowoczesny styl zarządzania, bezpośrednio wiąże się z zarządzaniem zespołem i ma swoje przyczyny. Zadowolony sprzedawca to wydajny sprzedawca, a co dwie głowy – to nie jedna. 

Edycja komentarza

Traktuj zaznaczony tekst jako obrazek | link | pogrubienie | kursywa

Nowy Komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się !