Perspektywy rozwoju branży DS/MLM w Polsce

Opublikuj

Autor: Maciej Sokołowski, 2014-01-21 12:23:58

W 2014 roku branża sprzedaży bezpośredniej (w tym także MLM) ma szansę odnotować kolejny wzrost obrotów. Szacunki firmy InSee wskazują, że osiągnie on w Polsce poziom ok. 10-12%. Do optymistycznych prognoz skłaniają przede wszystkim…

źródło: WfDSA i PSSB, opr. InSeeźródło: WfDSA i PSSB, opr. InSee

…dane dotyczące dotychczasowego tempa rozwoju branży DS/MLM w naszym kraju, potencjał firm w zakresie uruchomienia nowych kanałów sprzedaży poprzez tworzenie sieci partnerskich oraz rozszerzenie portfela o nowe segmenty produktów, takie jak np. kawa, herbata czy też tzw. kosmetyki funkcjonalne.

Będzie rozwój

– Przewidujemy, że w 2014 roku branża sprzedaży bezpośredniej – w tym oczywiście również system MLM – będzie ponownie dynamicznie się rozwijać i osiągnie średni poziom 10-12%, przy jednoczesnym poszerzaniu zakresu działalności o nowe segmenty produktów. Istotny czynnik w tym zakresie stanowi również potencjał wzrostu całego rynku e-commerce – podkreśla Tomasz Kopera, wiceprezes zarządu InSee. – Nie bez znaczenia pozostają tendencje zakupowe Polaków, którzy w 2013 roku w internecie wydali rekordową kwotę ok. 26 mld złotych. Polska stała się także liderem w Europie jeśli chodzi o dynamikę rozwoju sektora e-commerce, który wciąż zwiększa swój udział w polskim PKB – dodaje Kopera.

Dodatkowy czynnik sprzyjający rozwojowi biznesu MLM będą stanowić inwestycje firm w nowe technologie, wspierające działalność przedsiębiorstw. Obecnie dostępne rozwiązania wychodzą daleko poza powszechnie znane usługi IT. Produkty, które będą w kolejnym roku rozwijane i dostosowywane do potrzeb firm działających w oparciu o model prowizyjny to z pewnością te, które koncentrują się na budowie ich wizerunku i dostarczają innowacje w różnych obszarach działania: zdobywaniu nowych klientów, utrzymaniu relacji z obecnymi, realizacji kampanii promocyjno-marketingowych, rekrutacji nowych współpracowników i cyklicznym ich szkoleniu. Branża sprzedaży bezpośredniej, podobnie jak e-commerce, wykazuje duże zainteresowanie w zakresie technologii mobilnych.
źródło: WfDSA i PSSB, opr. InSeeźródło: WfDSA i PSSB, opr. InSee

– Z perspektywy naszej firmy, która od 2008 roku specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań i doradztwie strategicznym dla biznesu, rejestrujemy stałe zainteresowanie tego typu usługami – mówi Kopera. – Sygnały, które otrzymujemy z rynku, pozwalają przypuszczać, że kolejny rok będzie podobny, przy jednoczesnym zwiększeniu w naszym kraju inwestycji przez zagraniczne koncerny, które do tej pory swoje działania skupiały głównie na innych rynkach – dodaje.

źródło: WfDSA i PSSB, opr. InSeeźródło: WfDSA i PSSB, opr. InSee

Jest zajęcie dla młodych – MLM alternatywą dla „etatu”

Rozwój branży MLM to również szansa na znalezienie atrakcyjnego sposobu do zarabiania pieniędzy. Jak wskazują dane Światowej Federacji Stowarzyszeń Sprzedaży Bezpośredniej (WfDSA) pod koniec 2012 roku ten sektor na świecie skupiał wokół siebie ponad 89 milionów osób, odpowiednio w Polsce prawie 900 tys. Na sukces w tym modelu zarabiania pieniędzy mogą liczyć na pewno osoby doświadczone w sprzedaży, dynamiczne i nastawione na samorealizację. Jednocześnie to również szansa dla osób młodych, które rozpoczynają swoją karierę.

źródło: WfDSA i PSSB, opr. InSeeźródło: WfDSA i PSSB, opr. InSee

– Patrząc na dotychczasowe badania w tym zakresie, osoby zajmujące się sprzedażą bezpośrednią – w tym również modelem MLM – decydują się na ten krok przede wszystkim ze względu na elastyczny sposób zarobkowania. To z pewnością bardzo atrakcyjna propozycja, która zwiększa szansę na znalezienie źródeł dochodów wśród młodego pokolenia. Jednocześnie rozwiązanie to stanowi alternatywę dla tradycyjnych form pracy i jest szczególnie istotne z perspektywy tzw. pokolenia Y – mówi Tomasz Kopera.

Edycja komentarza

Traktuj zaznaczony tekst jako obrazek | link | pogrubienie | kursywa

Nowy Komentarz

Aby dodać komentarz zaloguj się !